Hormon Wzrostu (GH)
Napisał: Administrator dnia 10/03/14

Wstęp

Somatropina, czyli inaczej hormon wzrostu jest polipeptydowym hormonem składającym się z 191 aminokwasów.

Zakończenie wzrostu polega na skostnieniu zasad kostnych, co powoduje zahamowanie wzrostu kości.

Działanie

Bezpośrednie efekty działania somatropiny: uwalnianie kwasów tłuszczowych, zwiększenie transportu aminokwasów przez błony komórkowe, zmniejszenie zużycia glukozy przez mięśnie i zwiększenie syntezy glukozy z aminokwasów w wątrobie. Somatomedyny stymulują rozmnażanie komórek, syntezę DNA i RNA oraz białek. W chrząstkach nasadowych kości zwiększają wcielanie aminokwasów i siarczanów, co prowadzi do wydłużania kości(tylko w czasie okresu wzrostu kości, około 20 roku życia). Somatropina przyspiesza także ziarninowanie i gojenie ran. Powoduje rozmnażanie i wzrost komórek, całych narządów, odgrywa rolę w procesach regeneracyjnych, w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów, gospodarce mineralnej.
GH Stymuluje wytwarzanie peptydów pośredniczących, zwanych somatomedynami zwane są również, insulinopodobnymi czynnikami wzrostu IGF-1 i IGF-2, produkowane są w wątrobie.
Jednak najważniejszym działaniem jakie wykazuje GH, jest pobudzanie komórek mięśniowych do podziału, dzięki czemu powstają całkiem nowe komórki mięśniowe, żaden steryd anaboliczny nie daje takiej możliwości.
Aby wykorzystać w pełni działanie GH potrzebna jest zwiększona ilość T3,insuliny oraz testosteronu, ponieważ wątroba pobudzona przez GH wykorzystuje te substraty do stworzenia IGF-1, który ma bardzo silne działanie anaboliczne.

Wydzielanie

GH wydzielany jest przez komórki kwasochłonne przedniego płata przysadki, a jego wydzielanie pobudzane jest przez hormon uwalniający (GHRH)

Działania Niepożądane

Zbyt wysokie wydzielanie GH przed zakończeniem wzrostu kośćca prowadzi do choroby gigantyzmu.
U osób dorosłych, gdzie doszło do zakończenia wzrostu kośćca, powoduję akromegalię, chorobę która powoduje charakterystyczne powiększenie tkanek miękkich takich jak, stopy,dłonie,żuchwy,małżowin usznych,języka.
Jednak to przerost mięśni,serca,powiększenie narządów wewnętrznych,cukrzyca,nadciśnienie są najpoważniejszymi skutkami akromegalii.

Działania Niepożądane Zewnętrznego stosowania

Długotrwałe stosowanie GH powoduje zwiększenie wydzielania somatostatyny, która oprócz blokowania wydzielania GH blokuje również wydzielanie T3, dlatego należy podczas kuracji GH przyjmować T3.
Stosowanie GH, może powodować rozrost tkanek miękkich(wyżej opisane)
nadciśnienie,problemy z układem krążenia,cukrzyce, hipoglikemię, wzrost ciśnienia śródczaszkowego.
GH powoduje wzrost mięśni poprzecznie prążkowanych czego efektem może być widoczny u niektórych zawodników kulturystyki wydęty brzuch.


Produkcja

Obecnie wytwarzana jest syntetyczna somatropina, jednak zanim to było możliwe była pozyskiwana z przysadek zmarłych, co powodowało ryzyko zachorowania na chorobę Creutzfelda Jakoba.

Inne

GH w przeciwieństwie do innych sterydów wstrzykiwany jest pod skórę w warstwę tkanki tłuszczowej.
Podczas przyjmowania GH występuje wzmożone zapotrzebowanie na wszelkie składniki odżywcze, stosowanie insuliny równolegle z GH powoduje przyspieszony transport składników odżywczych do mięśni, co jeszcze potęguje jego działanie.

Hormon wzrostu jest z jednym z najsilniejszych jeżeli nie najsilniejszym dostępnym na rynku środkiem przyspieszającym regenerację,budowę masy i siły, jednak pamiętajmy, że tylko GH daje nam możliwość zwiększania ilości komórek mięśniowych.
Jednak mimo wszystkich swoich zalet i wad, bardzo niewiele osób jest wstanie spróbować tego co może on zdziałać, stosowanie hgh wiąże się z stosowaniem innych środków wspomagających o których wspominałem wyżej, nie mówiąc o ścisłej diecie,odżywkach,suplementach i środkach, które pomogą nam zmniejszyć skutki uboczne takiej kuracji.
Wszystko to razem wzięte powoduje, że nawet jeżeli będziemy mieć odpowiednią wiedzę aby sprostać temu wszystkiemu, dla większości ludzi barierą będzie cena samego środka oraz wszystkich dodatków.
Krótkotrwałe stosowanie GH nie przyniesie oczekiwanych efektów, a długotrwałe kuracje wiążą się z ogromnymi nakładami finansowymi.
Ostatnią rzeczą o jakiej chciałem wspomnieć, jest oryginalność produktu, jeżeli nie dostajesz GH od lekarza (w celach leczniczych) nigdy nie wiesz czy na czarnym rynku kupujesz autentyczny produkt, nawet jeżeli płacisz za niego kosmiczne ceny.

Pozdrawiam!
Źródła: Fizjologia Człowieka Jan Górski,Fizjologia Wysiłku I Treningu Fizycznego PZWL, Anatomia Nettera Elsevier,Wikipedia.pl